“Θεσσαλονίκη, Βιώσιμη πόλη”

Το τμήμα Α3 του σχολείου μας, σήμερα, 7/11/2023, συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΚΕΠΕΑ Ελευθερίου – Κορδελιού και Βερτίσκου, «Θεσσαλονίκη – Βιώσιμη πόλη». Το πρόγραμμα στοχεύει σε μια ολιστική προσέγγιση του αστικού συστήματος της Θεσσαλονίκης, δηλαδή, του φυσικού, του οικονομικού και του κοινωνικού/πολιτισμικού περιβάλλοντός της.

Με αφετηρία τον Λευκό Πύργο, οι μαθητές/τριες πραγματοποίησαν περιήγηση σε εμβληματικά σημεία της Θεσσαλονίκης, εργάστηκαν ομαδοσυνεργατικα και κατέγραψαν στοιχεία από την ιστορία, την αρχιτεκτονική, την ατμόσφαιρα και την καθημερινότητα της πόλης. Παρατήρησαν τον περιβάλλοντα χώρο, προβληματίστηκαν και διατύπωσαν προτάσεις για μια βιώσιμη ανάπτυξη του τόπου τους.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Κωστοπούλου Εύα

Συνοδός εκπαιδευτικός: Τσελούδη Πέπη.