15/12, Ενδοσχολική Δράση

Στο πλαίσιο της υλοποίησης του εγκεκριμένου από το Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. εκπαιδευτικού προγράμματος “Η βία στη ζωή των εφήβων: πρόληψη και αντιμετώπιση”, εκπρόσωποι της ΧΕΝ Θεσσαλονίκης επισκέφτηκαν το σχολείο μας και συντόνισαν βιωματική δράση αναφορικά με την έμφυλη βία. Το πρόγραμμα απευθύνθηκε στους μαθητές/τριες του τμήματος Α1, ενώ ευελπιστούμε να πραγματοποιηθεί και στα υπόλοιπα τμήματα της ίδιας τάξης.

Στόχος της δράσης είναι η συστηματική ενημέρωση για τα δικαιώματα, το νομικό πλαίσιο και τις τεχνικές αναζήτησης βοήθειας, όπως επίσης και η στήριξη των μαθητών/τριών στην απόφαση να μιλήσουν για θέματα βίας σε αρμόδιους φορείς. Ακόμη, η αμφισβήτηση παγιωμένων αντιλήψεων, η κατάρριψη μύθων και κοινωνικών στερεοτύπων σχετικά με τη βία και η ευαισθητοποίηση των εφήβων σε υγιείς τρόπους επικοινωνίας και επίλυσης προβλημάτων στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.