Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Μάλτα

Στο πλαίσιο της υλοποίησης των προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, «Το περιβάλλον της Μεσογείου ως σημείο συνάντησης των πολιτισμών» και «Φυσικό περιβάλλον και ιστορία της Μεσογείου», τριάντα τρεις μαθητές/τριες και τρεις εκπαιδευτικοί του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν από τις 9 έως τις 11 Μαρτίου, ένα νησί μείζοντος σημασίας για την πολιτισμική φυσιογνωμία της Μεσογείου, τη Μάλτα.

Το νησιωτικό σύμπλεγμα στο κέντρο της Μεσογείου, με έντονες επιρροές από Φοίνικες, Ρωμαίους, Άραβες, Νορμανδούς, Ιωαννίτες Ιππότες και Βρετανούς, μας άφησε έκπληκτους με την εντυπωσιακή αρχιτεκτονική, την ιστορική διαδρομή στα βάθη του χρόνου, αλλά και το άπλετο γαλάζιο του ουρανού και της θάλασσας.

Ευχαριστούμε πολύ τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς, κ. Μπρούζα Αγαθή, κ. Κωστοπούλου Εύα και κ. Ζουναρέλη Δημήτρη.