Εκπαιδευτική επίσκεψη στις Βρυξέλλες

Πενήντα δύο μαθητές της Α΄ και της Β΄ τάξης του σχολείου μας είχαν τη δυνατότητα να λάβουν μέρος στην πενθήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στις Βρυξέλλες, από τις 27 Φεβρουαρίου έως τις 2 Μαρτίου. Στο πλαίσιο αυτό, είχαν την ευκαιρία να βρεθούν στον χώρο συνεδρίασης της ολομέλειας του Ευρωκοινοβουλίου, στο “Ημικύκλιο”,  στο “Parlamentarium’, αλλά και στο “Κέντρο της Ευρωπαϊκής Ιστορίας”, όπου, μάλιστα, ενημερώθηκαν με διαδραστικά εκθέματα για την ευρωπαϊκή ιστορία των τελευταίων 100 χρόνων. Η επίσκεψή μας ολοκληρώθηκε με την ξενάγηση στις ιστορικές περιοχές του Βατερλώ, του Μάαστριχτ, της Μπύζ  και της Γάνδης. Το Μουσείο της μάχης του Βατερλώ, το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας των Βρυξελλών, το Ατόμιουμ,  καθώς και το Μουσείο  Ρενέ Μαγκτρίτ ήταν μερικές μόνο από τις μοναδικές εκπαιδευτικές εμπειρίες μας, που θα μείνουν αξέχαστες.

Θερμές ευχαριστίες στους/στις συνοδούς εκπαιδευτικούς, Ταμβακά Μαρία, Κωστοπούλου Εύα, Χρυσόπουλο Ιωάννη και Κράντα Στυλιανό, που συνέβαλαν τα μέγιστα στην αποτελεσματική και επιτυχή διοργάνωση και υλοποίηση της εκπαιδευτικής δραστηριότητας.