28/3, Διδακτική επίσκεψη

“Τη βραδιά εκείνη επιστρέψαμε στο σπίτι μας, με τη συνείδηση
πως είχαμε εκπληρώσει ένα απλό κοινωνικό μας καθήκον”

Έτσι ένιωσαν η Αναστασία και ο Γεώργιος Βαφόπουλος, όταν, μια βραδιά του Νοέμβρη του 1979, δήλωναν στο Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Θεσσαλονίκης ότι διαθέτουν ολόκληρη την περιουσία τους, απόκτημα σαράντα χρόνων δουλειάς, για τη δημιουργία ενός πολιτιστικού κέντρου.  Ίσως, γιατί μόνον ένας Ποιητής και μία Δασκάλα νιώθουν τόσο απλά το κοινωνικό τους καθήκον.

Αποτέλεσμα αυτού του κοινωνικού καθήκοντος ήταν η δημιουργία του Βαφοπούλειου Πνευματικού Κέντρου, στο οποίο οι μαθητές/τριες των τμημάτων Β1 και Β3 είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν, την Πέμπτη, 28/3/2024.

Στη διάρκεια της επίσκεψης, υλοποιήθηκε, από υπεύθυνη εκπρόσωπο, εκτενής ενημέρωση για την ιστορία του πνευματικού κέντρου, ενώ οι συμμετέχοντες/ουσες μαθητές/τριες παρακινήθηκαν, επιπλέον, να προβληματιστούν σε θέματα λογοτεχνίας, μουσικής και εικαστικών τεχνών.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Πατέρα Ευαγγελία, ΠΕ02.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Κωστοπούλου Εύα, Μέλλου Έφη, Τσελούδη Πέπη.