23-4, Ενδοσχολική επιμόρφωση

Την Τρίτη, 23-4, με εισηγήτρια την κ. Ανδρονίκη Σερενίδου, καθηγήτρια κλάδου ΠΕ79 του 7ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας είχαν τη δυνατότητα να κατανοήσουν τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί το όργανο της φωνής, να αντιληφθούν τις τεχνικές που κρύβονται πίσω από τους ήχους, αλλά και να μυηθούν στους τρόπους παραγωγής τους.

Οι εμπεριστατωμένες γνώσεις μαζί με τις υποδειγματικές επικοινωνιακές δεξιότητες της εισηγήτριας ενέπνευσαν τους/τις συμμετέχοντες/ουσες να αναλάβουν έναν ενεργό ρόλο, εκτελώντας ασκήσεις φωνητικής, ορθής στάσης του σώματος και καθαρής άρθρωσης. Το κεντρικό μήνυμα της δίωρης ενδοσχολικής επιμόρφωσης ήταν πως, τελικά, ζωή και φωνή είναι έννοιες αξεχώριστες, που βρίσκουν το κοινό κέντρο του άξονά τους στη θετική ενέργεια των υποκειμένων.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Σερενίδου Νίκη και ευελπιστούμε στην επανάληψη μιας ακόμη συνάντησής μας, εξίσου δημιουργικής!

ΤΙ-ΠΡΕΠΕΙ-ΝΑ-ΞΕΡΩ-ΓΙΑ-ΤΗ-ΦΩΝΗ-ΜΟΥ