Φιλοξενία Προσφύγων Στο Σχολείο Μας

Πριν από λίγες ημέρες, συγκεκριμένα την Τετάρτη 17/01/2018 έφτασαν στο σχολείο μας δύο προσφυγόπουλα-αδέλφια από το Ιράκ.

Οι καθηγητές και οι μαθητές τους αγκαλιάσαμε από την πρώτη στιγμή. Οι μαθητές στα διαλείμματα τους μαθαίνουν ελληνικά. Στο σχολείο μας δεν κοιτάζουμε χρώμα, θρησκεία & καταγωγή. Κοιτάζουμε ότι είναι παιδιά με ψυχή, με ανάγκη την ελευθερία. Η άφιξή τους, μας έκανε να αναθεωρήσουμε το τι αξίζει στην ζωή και τι πραγματικά μας δίνει χαρά & γέλιο. Από την πρώτη στιγμή που γνωριστήκαμε υπήρξε οικειότητα και το αίσθημα της χρόνιας γνωριμίας και όχι μόνο λίγων ημερών. Δόθηκε νόημα στην καθημερινότητα μας. Οι μαθήτριες του Β΄3 αμέσως δραστηριοποιήθηκαν και ετοίμασαν και για τα δύο αδέλφια από μία τσάντα με γραφική ύλη για να τα καλωσορίσουν στο σχολείο μας και να τα κάνουν να νιώσουν ευπρόσδεκτα. Η ανταπόκρισή τους είναι ό,τι καλύτερο που μπορούσε να μας δοθεί, ένα χαμόγελο & μια αγκαλιά. Αυτά τα δύο παιδιά ενώ έχουν ζήσει κάτω από δύσκολες συνθήκες μας δείχνουν πόσο δυνατοί είναι & πόση θέληση για ζωή και μάθηση έχουν. Είναι με το χαμόγελο στα χείλη!!!!